Miscarea Unionista Romania Intreaga
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Miscarea Unionista Romania Intreaga


 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 31 august - Limba noastra cea ROMÂNĂ

In jos 
AutorMesaj
basaru




Mesaje : 9
Data de înscriere : 30/08/2008
Localizare : Basarabia

31 august  - Limba noastra cea ROMÂNĂ Empty
MesajSubiect: 31 august - Limba noastra cea ROMÂNĂ   31 august  - Limba noastra cea ROMÂNĂ Icon_minitimeDum Aug 31, 2008 11:05 am

Astazi 31 august, Limba noastra cea ROMÂNĂ

31 august  - Limba noastra cea ROMÂNĂ F349d2139db48023ae66a9d1cc513db7

31 august, data in care basarabenii celebreaza începând cu 1990 - ZIUA LIMBII ROMÂNE, va fi ocazia unei adevărate sărbători a românismului din dreapta Prutului.

Invitatul special al sărbătorii este maestrul Gheorghe Zamfir, care va fi susținut de
orchestra „Lăutarii” dirijată de Nicolae Botgros. În seara de 31 august vor mai evolua orchestra „Mugurel” cu Ana Barbu, Olga Ciolacu, Mihai Ciobanu, Maria Sarabaș, Silvia Grădinaru, Constantin Rotaru. De asemenea, în concertul dedicat sărbătorii „Limba Noastră cea Română” vor cânta Natalia Barbu, Geta Burlacu, Iurie Sadovnic, Adrian Ursu, Catharsis, Pavel Stratan, Studio One, Cătălin Josan.
Sus In jos
http://basarabia.discutfree.com/
basaru




Mesaje : 9
Data de înscriere : 30/08/2008
Localizare : Basarabia

31 august  - Limba noastra cea ROMÂNĂ Empty
MesajSubiect: Re: 31 august - Limba noastra cea ROMÂNĂ   31 august  - Limba noastra cea ROMÂNĂ Icon_minitimeMier Sept 03, 2008 9:00 pm

Referitor la Gheorghe Zamfir, nu a reusit sa ajunga la Chisinau din cauza unui accident de masina.
Declaratia lui
Citat :
Dragii mei frați, îmi pare nespus de rău că astăzi nu pot fi alături de voi. Am așteptat cu atâta bucurie reîntoarcerea mea în Chișinău, orașul de care sunt atât de apropiat sufletește și de care mă leagă totodată atât de multe și frumoase amintiri și, în egală măsură, prietenii puternice și de suflet.

Un eveniment nefericit însă m-a oprit din drumul meu spre Chișinău. Vineri, 29 august, am suferit un accident de mașină, care m-a țintuit și mă va țintui la pat pentru mai multe zile în Spitalul de Urgență „Floreasca” din București.

Dacă este să ne aducem aminte împreună, m-am întors din Exil, nu la București, ci la Chișinău, atunci, în februarie 1990, când am fost primit ca un șef de stat. Nimeni nu m-a primit în toată existența mea artistică așa cum m-ați primit voi. Mi s-au dat titluri, onoruri, diplome, am cântat și am plâns împreună. Am avut emoții de nedescris. Atunci a fost o săptămână mirifică pe care nu o voi uita niciodată. Așa au fost toate revenirile mele în Chișinău de atunci și până acum.

Regret enorm faptul că nu s-a înfăptuit dorința mea cea mai aprinsă să știu că faceți parte din trupul țării, căci una suntem și aceeași limba vorbim. Așa a văzut și Ștefan cel Mare și Sfânt și așa au văzut și alți mari voievozi ai noștri. „Că vom fi ce am fost și mai mult decât atât”, a spus Petru Rareș.

Ar trebui, împreună, să reconstituim istoria noastră milenară, ca popor și ca țară, pentru că înaintașii noștri nu s-au luptat și au murit pentru nimeni, ci pentru unitatea limbii și a nației. Limba noastră este cea mai dulce și cea mai frumoasă din câte există. Am ascultat multe popoare vorbind, dar mai dulce ca noi nimeni nu vorbește. Și la fel ne sunt cântecul, tradițiile și portul.

Dacă nu a fost să ne vedem acum, dragii mei frați, îmi doresc să ne întâlnim la Sărbătoarea Orașului, în octombrie. Să ne păstrăm curajul, ambiția și, mai ales, să nu ne pierdem speranța. Dumnezeu este cu noi! Fecioara Maria ne iubește. Și aceeași mare iubire v-o port și eu.

Să fiți binecuvântați!

Cu dragoste,
Gheorghe Zamfir

31 august 2008
Sus In jos
http://basarabia.discutfree.com/
 
31 august - Limba noastra cea ROMÂNĂ
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Miscarea Unionista Romania Intreaga :: Pamant romanesc aflat in stapanire straina :: Basarabia-
Mergi direct la: